Červenec 2009

Letní vyrážka

25. července 2009 v 13:25 Různá onemocnění
je to alerigická reakce po bodnuti hmyzu,které se projevuje silným svěděním
-příznaky mohou být intenzivnější u starších koní a u koní kteří, mají oslabenou imunitu
-toto onemocnění se projevuje jako vyrážka, zarudnutí kůže a násleně stroupky a boláky nakůži v některých případech i vypadání srsti.
-nejčastěji se vyskytuje na krku, u kořenu a ocasu na hlavě.
-při letní vyrážce je kůň nervozní a to se idráží jak na jeho práci pod sedlem tak na jeho temperamentu a soustředěnosti.
-koně můžeme chránit různými repelenty, síťkami a dekami, samotná léčba je různými chladivými mastmi a gely.Pokud je vyrážka hodně rozšířena měl by se přivolat vetrinář ten vám jistě předepíše mast popř. antibiotikum, které koni pomůže zklidní svědění.
-Pokud má kůň s touto vyrážkou problémy každoročně dá se proti ní i očkovat, ale učinek se dostaví až po 6-12 měsících.


Ach jo..proč??? já už nwm

25. července 2009 v 13:24 ÚVOD
Já bych táááák moc chtěla koně.... já už nwm co mám říc našim... mno ... spíš sem jim pořádně nic neřkla..... já vím co by řekli.... a jako kam by sme ha dali???Víš jak je to všechno drahý???Dy´t stejně na něj nebudeš mít čas až budeš chodit do školy!!.... já nwm ale skoro každy den kvůli tomu brečím... asi sem trapná já wim že si to říkáte....ale co už.... je to můj životní sena člověk si mám svoje sny plnit... žiješ přece jen jednou.... skoro pokaždé když sem na netu trávím projížděním po bazarových stránkách a po různých inzerátech...spusta koní odpovídá mým představám....ale.....však vy víte.... Achjoooooo.Proč???....tak se aspoň kukněte na jednu kobylku z moc koní která by se mi líbila... já bych s ní nepotřebovala závodit...prostě na rekreaci.. na vyjížďky do přírody... sem tam malou překážku skočit.....to by mi úplně stačilo ke štěsti.....ta se kukněte semka na kobylku která by se mi líbila... třeba...

CO TAKHLE REKORDÍK V KOMÍCÍCH?

17. července 2009 v 20:50
Ahojky  *sk031 tak mě tak napadlo,že by sme mohli udělat rkordík v komentech  *sk030:))) Tak písejte komíííky pls!!
Jinak každý ¨kulatý   *zo015komík vyhráváá diplóóóóóóóm!   *sk035tak rychlééééé:)

♥ Horses ♥

11. července 2009 v 19:03 Videa

Koníci!

11. července 2009 v 19:00 Videa


Krásné video o koních

11. července 2009 v 18:59 Videa

KDYŽ SE ZAMILUJE KŮN

11. července 2009 v 18:58 Videa

Když miluješ,není co řešit!

11. července 2009 v 18:57 Videa
PROSÍM NEKOPÍRUJTE!!!TOTO VIDEO SEM UDĚLALA JÁ!!!TAK NEKOPÍRUJTE


ops

6. července 2009 v 15:44 | KATKAMATYSKOVA

jh

6. července 2009 v 15:43 | KATKAMATYSKOVA

Vítejte na mém blogu! ;-)

6. července 2009 v 12:38 | KATKAMATYSKOVA |  ÚVOD
Srdečně vás vítám na svém blogu a zvu vás na prohlídku koňského světa - tak zajímavého, tajemného a neuvěřitelného, až to není možné. Ale je, už po mnoho tísíců let je mezi koněm a člověkem velice silné pouto.♥ Zvířata jako koně si totiž dokáží získat lidské srdce tak snadno - stačí jediný pohled do jejich očí a jste lapeni v pasti.
Přesto všechno se však lidé ke koním i zvířatům celkově chovají někdy opravdu krutě a nepěkně. Naštěstí se stále ještě najdou "ty dobré duše", které těmto nevinným a bezbranným tvorům pomáhají a obětují jim svou snahu a úsilí. A to je pěkné, že?
Vše, co tady na tomto blogu najdete je pouze má tvorba - nic není kopírováno a tak vás také prosím, než něco z tohoto blogu někam umístíte, napište mi. Do komentářů nebo na mail (klub-katche@centrum.cz). Děkuji moc♥
Pište mi do komentářů, jak se vám tady líbí, co bych měla přidat (věci týkající se koní) a co naopak ubrat... Ráda to splním.
Mějte se a smějte se - jelikož to je druhá nejhezčí věc, kterou můžete udělat♥♥♥♥A která je ta první? Na to musíte přijít sami - pište do komentářů, co myslíte, že to je ;-)
Vaše

Anděl koní

6. července 2009 v 12:37 | KATKAMATYSKOVA |  -Péče o koně-
Knižní řada Anděl koní od známé spisovatelky Angely Dorsey vychází v balíčcích od Pony club ( více info o klubu zde ). Je to román pro mladé milovníky koní.
Příběhy pojednávají o mladé dívce Angelice, která má neuvěřitelné schopnosti, díky kterým může zachraňovat koně a cestovat z místa na místo během několika vteřin. Rozumí řeči koní a vždy se snaží všem pomoci. Její dlouhé zlaté se mění v době, kdy sedí na hřbetě nějakého koně. Jejich barva je v tu chvíli stejná jako hříva daného koníka.
V této řadě vyšlo již několik dílů a já doufám že budou ještě pokračovat:
 • Temný oheň - Angelika přichází do Anglie pomoci mladé Lise a jejím koním. Ty totiž ohrožuje protivný Jimmy
 • Pouštní píseň - Angelika musí pomoci klisně Arii a jejímu nenarozenému hříběti Melodii, kteří jsou uvězněni v pouštním kaňonu a ohrožování pumou.
 • Zajatci kondorů - Muž spolu se svými koňmi uvízli ve skalách, kde je napadají kondoři. Angelika spolu s Elen je musí zachránit než bude pozdě
 • Dravý proud - Angelika přišla na pomoc Ali a jejím koním, které poslední dobou ohrožuje duševně chorá žena.
 • Cesta ke svobodě - komiks, ve kterém se tajemný muž snaží otrávit divoké koně a někdo se snaží ublížit Rose a jejím fallabelám.

Péče o koně2

6. července 2009 v 12:36 | KATKAMATYSKOVA |  -Péče o koně-
Péče o koně během celého života
Stejně jako lidé, ani koně nemají předem určenou délku života. Jedna věc je ale jistá: domácí zvíře má daleko větší naději na dobrý život do svých dvaceti let, než je tomu u jeho divokého protějška. Poníci žijí déle než koně, ale podstatný vliv na věk má péče, výživa a pracovní vytížení zvířete. Je zajímavé, že zatímco některá plemena - jako je tarpan, který se podobá Exmoorskému poníkovi, plemeno American Buckskin nebo koně vyšlechtění z divokých španělských mustangů - mají prakticky nezměněný svůj "divoký" profil. Equidy moderní plemenitba od základů změnila: vylehčila se kostra a zvýšil se atletický potenciál a naopak se poněkud snížily takové "divoké" znaky, jako je odolnost vůči špatnému počasí a schopnost přežít jen na nekvalitní potravě. Rychlý růstový vývoj, například anglického plnokrevníka, je zcela nepřirozený přírodní model, přitom však pro většinu vývoje existuje víceméně stejný trend u všech equidů od hříběcího věku až po stáří.

Od narození do šesti měsíců

Od okamžiku, kdy se hříbě narodí, má jen jednu potřebu - přežít. Narozdíl od dětí či štěňat nebo koťat, která se dostanou ke strukům, aniž by musela stát, musí se koně a poníci po porodu během několika málo hodin postavit, aby se dostali ke svému prvnímu mléku - kolostru neboli mlezivu. Je úžasné pozorovat, jak hříbě na rozdíl od jiných mláďat, která může matka odnést mimo nebezpečí, na svých předlouhých nohou s matkou drží krok již od prvního dne narození. Hříbata se rodí s končetinami, dosahujícími délky dvou třetin délky končetin dospělého koně, a tento přírodní fenomén je jedním z hlavních faktorů, které umožňují divokému koni tak dobře odolávat přirozeným pronásledovatelům.
Do šesti měsíců (a někdy i o něco déle) bude hříbě trávit čas pouze sáním mateřského mléka, spaním a růstem, to vše pod dohledem klisny - jeho matky. Kromě denní manipulace bychom od tak mladého zvířete neměli již nic očekávat. Rychlost jeho růstu je tak vysoká, že hříbě dosáhne téměř poloviny dospělé výšky do sedmi měsíců. Jeho požadavky na bílkoviny od dvou týdnů do deseti měsíců jsou až 20% jeho diety ve srovnání v 12% u dospělého koně. Požadavky mladého koně na vlákninu jsou však malé - okolo 6% ve srovnání s 25% u dospělého zvířete.
Během prvních několika dnů po narození by se měly klisna i hříbě ponechat v klidu a odděleně od ostatních zvířat, aby se mezi nimi vytvořila a azba a hříbě zesílilo. Hříbě má pouze ty protilátky, které získalo přirozeným způsobem od klisny, a trvá několik dalších měsíců, než si vybuduje vlastní obranyschopnost. Divoká hříbata jsou vůči nemocem náchylná a mnohá jejich důsledkem hynou. Je štěstí, že můžeme domácí hříbata vakcinovat proti chorobám jako je tetanus a chřipka koní. Je také důležité začít hříbě odčervovat už od jednoho měsíce, protože hříbata jsou citlivá na parazitární nákazy, které se přenášejí mateřským mlékem a pastvou.


První učení

I když jsou hříbata vychovávána v domácím prostředí, je pro jejich vývoj důležité napodobit přirozený sociální systém ve stádě. Je zapotřebí mít jiné klisny jako "chůvy" a v okolí jiné koně nebo poníky. Ostatní mladá zvířata mohou být společníky pro hry, zatímco klidný veterán bude mít roli důvěryhodného jedince s trvalým dobrým vlivem, jsou-li hříbata konfrontována s novými věcmi a výzvami. Koně a poníci vychovávaní pouze v lidské společnosti projevují známky nebezpečného chování, jako je kousání a útočení, protože se nenaučily základním vztahům a podřízenosti, jak by se stalo při normálním životě ve strukturovaném stádě. Hříbata také nebudou schopna chovat se normálně v sociální skupině jiných koní a budou vydávat špatné signály, což je učiní předmětem terorizování a šikany.
Vše, čeho bychom měli výcvikem dosáhnout, je dokázat vést zvíře pomocí ohlávky, na několik minut je v klidu uvázat, abychom je mohli vyčistit, a postupně mu bez odporu zvedet všechny čtyři končetiny. To vše by se mělo dělat přímo u klisny.
Je důležité, aby končetiny a kopyta kontrolovali veterinář a podkovář. Kosti v končetinách mají chrupavčité růstové plotnky umístěné na horním (proximálním) a dolním (distálním) konci. Protože je chrupavka měkká, musí být končetiny zatěžovány rovnoměrně, aby se ěhem růstu vytvořilo pravidelné postavení jednotlivých částí. Zpočátku jsou růstové ploténky měkké a osifikují (kostnatí) od kopyta směrem nahoru.
Ve volné přírodě nelze vady v utváření nijak napravovat a postižené zvíře bude ve svém dalším životě handicapováno, pokud vůbec přežije. S pomocí lidí lze naštěstí menší vady ve vývoji končetin obvykle napravit v tomto raném období věku.
 • Doporučení pro krmení

  Ve stáří se populace bakterií ve střevech zmenšuje, a tak se sníží schopnost štěpit potravu a vstřebávat živiny. proto bychom koním měli situaci ulehčit, aby zůstali v dobré kondici a byli zdraví.
 • Krmíme málo a často
 • Zkrmujeme potravu s vyšším obsahem bílkovin, vápníku, oleje a probiotik, abyste posílili funkci střev.
 • Pokud kůň obtížně žvýká, zkrmujeme krátkou řezanku jako náhradu sena, například vojtěšku či jetel a vlhčené granule.
 • Co nejvíce umožňujeme pastvu a pohyb na pastvině.
 • Pro zmírnění zdravotních problémů přidáváme do krmiva česnek a byliny, a nebudeme muset používat chemické léky.
  Koně a poníci, kteří byli aktivní v mladém věku, by se neměli jen "vyhánět na pastvinu", kde nemají žádný smysl života. Je pro ně těžké přežívat bez pozornosti a vzrušení, které prožívali, když byli v "zaměstnání". Taková zvířata by neměla odcházet do důchodu, nejsou-li k tomu zdravotní důvody. Někdy i v pokročilém věku lze dovednosti starých zvířat přesměrovat, například pro tahání, kdy větší část tělesné hmotnosti koně nesou hrudník a plece a práci mu usnadňuje i vozík. Je to lepší než zátěž soustředěná přímo na páteř, což se děje při ježdění.
  I zvíře, které nemůže být ježděno, ocení, když se vezme na výstavu spolu s ostatními koňmi, aby nasálo atmosféru a naopak pomohlo uklidnit příliš vzrušené mladé koně nebo koně se špatných chováním.

  Nad dvacet pět let

  V tomto věku kupuje koně nebo poníka jen málo lidí, i když může být prospěšný, například jako společník jiného zvířete. My jim naopak můžeme nabídnout snadný život bez stresů. Je důležité dt takovým zvířatům pocítit, že jsou cennou složkou stáje a ne jen bezcenným, nadbytečným tvorem. Čas, který strávíme čištěním a další péčí o starého koně, mu pomůže udržet v činnosti mozek. Staré zvíře ponechané pouze na pastvině, může snadno podlehnout depresy a uzavřít se do sebe, protože nemá kontakt s ostatními koňmi nebo lidmi. Naproti tomu se ve stádě může stát obětí šikany a terorizování, pokud se sociální uspořádání stáda pravidelně nemonitoruje.
  Úplná nečinnost v tomto věku přináší psychický a fyzický rozpad osobnosti zvířte. Je daleko lepší brát takového koně na příležitostné vyjížďky, zapřáhnout ho, vést ho jiným zvířetem nebo na ruce - konec konců ho můžeme vzít na procházku se psem! Je nezbytné zvíře posoudit; sami poznáte zda zvíře netrpí. Je-li kůň pohromadě s blízkým společníkem, je šťasten, když s ním může jít, když ale musí opustit bezpečí svého pozemku a odejít někam sám, může se dostat do stresu. Ve volné přírodě se koně-veteráni neodvažují vzdalovat od stáda, protože se pak mohou stát snadnou kořistí nebo se mohou ztratit, když stádo odejde bez nich. To může být důvod, proč se stará zvířat budou při každém zastavení na skupinovém lovu nebo vyjížďce přetahovat, jen aby udržela tempo, ale budou netečná a pomalá, když je budete chtít vzít ven samotná, a budou stále volat své společníky. Přitom v mladších letech by jim to vyhovovalo.
  Pokud výlety nepřipadají vúvahu, poskytněte starému kamarádovi víc svobody tak, že mu dovolíte potulovat se po dvoře, třeba když ostatní koně budou zavřeni, nebo ho zaměstnáte jako travní sekačku, když budete v zahradě vytrhávat plevel Moje stará klisna "navštěvovala" ve dvoře rožnění a stála ve frontě s ostatními hosty, aby se dostala k bufetovému stolu. Všechny to pobavilo. Dokonce i žebrala předníma o přidání!
  Kůň se během stárnutí stává mrzutějším nebo naopak roztomilejším. Pokud ale spadá d té milejší kategorie, neznamená to, že je schopen tolerovat víc než mladé zvíře. Není správné dopustit, aby se takové zvíře s dobrou povahou stalo zdrojem zábavy při oslavě pátých narozenin dítěte jenom proto, že ten dobrák nemá to srdce štípnout děcko do zadnice za to, že ho tahá za ocas.
  Stejně tak může starý kůň nebo poník trpět terorizováním na pastvě, protože se ostatním estačí ubránit. Příroda je krutá, když zvířata soupeří o přežití. Tento problém se ve zvířeti může hluboce zakořenit a působit mu hluboký stres. Vy si to ani nemusíte uvědomvat - do té doby, kdy se přznaky stanou evidentními. Má stará klisna trpěla "záchvaty" podobnými epileptickým křečím, když se dostala do velkého stáda. Příčinnou byly obavy ze šikany a terorizování. Je nezbytné vybrat správné společníky, případně jen jednoho, toho "nejlepšího přítele", který bude mít ze společnosti starého koně radost a ocení ho jako sobě rovného.
  Kůň starý přes dvacet pět let bude trpět úbytkem svalové hmoty a zkřehnou mu kosti, tak, jako starým llidem. Takovému zvířeti se musí stejně jako hříběti podávat krmivo s vysokým obsahem bílkovin a vápníku, ab se svalová hmota udržela a posílila se struktura kostí. Objem krmiva se musí zvýšit, protože kůň je nemusí náležitě strávit. Schopnost enzymů a bakterií trávit přijatou potravu a krevního a lymfatického systému absorbovat vstřebané živiny je ve vysokém věku snížena. Rozhodně předejděte obezitě starého koně, protože přebytečná tělasná hmotnost by zbytečně zatěžovala orgány a končetiny.

  Příznaky stárnut

  Klasickými příznaky stárnutí jsou propdlý hřbet a spuštěné břicho, ztuhlost končetin, šedivění srsti okolo nozder i na jiných částech těla a srst celkově silnější než v mladším věku.
  Srst přirozeně brání úniku tělesného tepla. Pokud zvířata pociťují chlad a třesou se, ztrácí veškerou kondici a bude velmi obtížné ji obnovit. I v letních měsících mohou mít starší koně zimní srst; pokud žijí venku, pomáhá jim nahrazovat pokles teploty za chladnějších nocí. Koně si v srsti udržují vzduchovou vrstvu, anebo vzduch ze srsti v teplejším počasí vytlačí, a tak řídí svůj tepelný režim.
  Ustájený kůň bude potřebovat deku stejně jako zvíře chované venku, protože mu nedostatek pohybu zpomalí krevní oběh a on bude pociťovat chlad. Kupte jednu nebo dvě vodu odpzující deky a několik tenkých podkladových deček, abyste koni podle vnější teploty mohli dát více či méně vrstev. V teple ho udrží také časté krmení, protože tělo bude potravu trávit. Trvalý přísun kvalitní píce v podobě pastvy, vojtěšky či sena s přídavkem snadno stravitelných krmiv bude vyhovovat požadavkům koně na objem i obsah vitamínů.
  Má-li kůň potíže se žvýkáním, nabízejte mu pamlsky, třeba mrkev, a dávejte mu navlčené granule a krátkou řezanku nebo namočené cukrovarnické řepné řízky. Jistě, budete zvíře nestydatě rozmazlovat, to ale neznamená, že je budete obtěžovat i tehdy, když mu vaše přítomnost nebude dělat radost. Někteří koně a poníci mají citlivou kůži a nelíbí se jim dlouhé čištění. Jestliže s koněm máte dobrý vztah, pak porozumíte jaho "řeči těla", kterou bude vyjadřovat "nech mě o samotě" nebo "ještě víc téhle péče, prosím".
  I menší zdravotní problémy mohou v pokročilém věku nabýt na významu, protože třeba mírná ztuhlost a ztráta svalové hmoty může vést k tomu, že kůň nakonec nebude schopný vstát. Jestliže tak velké zvíře předtím delší dobu leželo, překrví se mu plíce, protože byli příliš dlouho stlačené. Koně ve volné přírodě se tak vysokého věku nedožívají. Jakmile se stanou slabšími a méně čilými, zabijí je predátoři nebo pomalu zemřou v důsledku podvýživy nebo poranění. Smrt mají domácí koně "vylepšenou", protože jim většinou spíš než vyčerpání z nemoci či zranění ukončí utrpení uspávací injekce.
  Je důležité znát svého koně. Protože byste měli, i když je starý a pomalý a má řadu bolestí poznat, zda je celkově čilý, spokojený a zdravý a zda má stále ještě vůli žít. Když už o něj lépe pečovat nelze, a přesto trpí, pak zvažte zda mu neříct "sbohem".

  Eutanázie neboli humánní usmrcení

  Stane se jen výjimečně, že chovaný kůň zemře přirozenou smrtí na pastvině nebo ve stáji, a ještě méně pravděpodobné je, že uhyne v důsledku stáří. Někteří koně zahynou při nehodách, ale i to jsou výjimečné události.
  Zdivočelí koně žijící ve volné přírodě často pojdou hladem. Občas je také poraní šelma nebo jiný kůň, a pak vykrvácejí nebo tak silně kulhají a natolik ve stáří zeslábnou, že neudrží se zbytkem stáda tempo. Takoví koně nemají nablízku svého majitele nebo veterináře, který by jim bolest zmírnil. Domácí koně mají lepší vyhlídky. Máme tendenci se ko koni chovat jako ke členovi rodiny. zatímco však někdy musíme nemohoucně přihlížet bolestivému a nedůstojnému umírání příbuzného, koně dokážeme dlouhotrvající bolesti a utrpení ušetřit.
  Pojem eutanázie slovník definuje jako "úmyslné způsobení bezbolestné a rychlé smrti pacienta trpícího nevyléčitelnou nebo bolestivou chorobou". Existují situace, kdy eutanázii lze považovat za nejhumánnější dostupný způsob ukončení života zvířete:
 • Náhle vzniklá kritická situace - zvíře bylo operováno, avšak vyšetření prokázalo, ža naděje na záchranu je minimální. Tehdy se rozhodne o jeho usmrcení přímo v narkóze.
 • Nehoda způsobí vážné vnitřní poranění, rozsáhlou ztrátu tkáně, komplikovanou zlomeninu nebo amputaci končetiny. V souvislosti s takovým poraněním zvíře trpí silnou bolestí - a pouze veterinární lékař je schopen stanovit spolehlivou prognózu uzdravení.
 • Kvalita života koně se v důsledku degenerativního nebo chronického stavu stala nepřijatelnou. Takové zvíře by se mělo posuzovat, jako by šlo o člověka. Někteří lidě totiž vedou šťastnýživot, a přitom bojují s bolestivými a ztuhlými klouby, jiní však při trvalé bolesti podléhají depresi. To platí také o koních. Jestliže koni nelze zajistit přijatelné pohodlí nebo je-li silně rozrušený, trápí se (z jakéhokoli důvodu) a utrpení mu nelze zmírnit, pak může být usmrcení nelaskavějším řešením situace.
  Finanční a praktické okolnosti. Nikdy se nemá uvažovat o usmrcení zdravého zvířete, protože máme morální závazek o něho pečovat nebo mu najít vhodný domov. V některých situacích to však z praktických důvodů možné. Zvíře nemusí být vhodné pro přestěhování do nového domova; místění náročného zvířete do špatných rukou mu přinese další psychické a fyzické utrpení, a takový kůň se nakonec může stát pro člověka nebezpečným. Ačkoli máme povinnost o svá zvířata pečovat, je smutnou skutečností, že mnozí z nás jsou nakloněni usmrcení starého zvířete, aby si mohli pořídit "novější model". Takové řešení nicméně bývá lepší, než zvíře opustit nebo je prodat na aukci nějakému důvěřivci. Je smutné, že je vždy k dispozici více koní a poníků než dobrých domovů pro ně.
  Přestože konečné rozhodnutí, zda koně utratit je vždy na majiteli - a je to srcervoucí rozhodování - měli bychom se řídit reálnou situací a nestrannou radou veterinárního lékaře.

  Metody hummáního usmrcení

  Existují dva přijatelné způsoby eutanézie u koní:
 • Injekce chemických látek (barbiturátů a anestetik), které potlačí činnost centrální nervové soustavy, což vede k zástavě dýchání a srdeční činnosti. • Péče o koně

  Denní čištění koně je důležité nejenom proto, že kůň vypadá lépe, ale také pro zdravou kůži, která je nutná k regulaci tělesné teploty. A také jako prevence proti parazitům, kteří mají rádi špínu a prach.
  Pomůcky
  hřbílko (kovové, gumové, plastové )masírujeme kůži a odstraňujeme ze srsti nejhrubší špínu, při kartáčování kartáč zbavujeme kůži prachu
  kartáč (tvrdé, měkké, jemné, hrubé) kartáčováním vyčesáváme prach a docilujeme, aby se srst leskla
  rýžový kartáč - k čištění kopyt nebo k čištění místo hřebenu a běžného kartáče
  houba - 1 houbu na vytření očních koutků a nozder a druhou na pohlavní orgány a okolí řitního otvoru
  hřeben na hřívu - k česání žíní a protrhávání
  háček na kopyta
  olej na kopyta
  štěteček na kopytní olej
  stěrka na vodu
  Péče
  hříva + kštice
  - protrháváme je speciálním hřebínkem
  - hříva rostoucí v místech, kde leží nátylník uzdečky, se většinou stříhá nakrátko
  správná délka: asi na jednu šířku dlaně
  ohon
  - čas od času se zastříhne spodek, když je ohon příliš dlouhý
  kopyta
  - po oschnutí se potře stěna, chodidlo a rohová střelka nesoleným tukem nebo vazelínou, aby se zabránilo unikání vlhkosti z kopyta a přílišnému vyschnutí kopytního rohu
  kontrola kopyta: každých 4 - 6 týdnů
  Koupání a plavení koní
  - pomáhají k čistotě kůže koně
  plavení
  voda: 15° C
  - nikdy se nesmějí plavit hned po krmení nebo silně uhřátí, mohlo by nastat schvácení kopyt
  - pobyt koní ve vodě by měl trvat 5 - 10 minut
  - bez postrojů a sedla
  - neplaví se kojící a březí klisny
  Stříhání koně
  - ostříhaný kůň by měl mít v chladném počasí deku, aby nenachladl
  částečný střih = minimální střih.
  - srst se odstraňuje pouze na hrudníku, břiše, horní části nohou, plecích a stehnech
  - nadměrné pocení se omezí a tepelná funkce srsti zůstává
  čabrakový střih
  - snižuje tepelnou funkci srsti
  - srst zůstává na nohou a na hřbetě ve tvaru pokrývky
  honební střih
  - celé tělo je ostříhané kromě nohou (chrání tak nohy před poškrábáním a poraněním)
  - někdy se nechává i plocha ve tvaru sedla

řeč koní a poníků 2

6. července 2009 v 12:35 | KATKAMATYSKOVA |  Řeč koní a poníků
GESTO UŠIMA (PŘI JÍZDĚ)VÝZNAM
UŠI POLOŽENÉ DO ZADUDEJ SI POZOR, NELÍBÍŠ SE MI.
UŠI ZAŠPIČATĚNÉ DO ZADUVNÍMÁM TO, CO ODE MNE CHCEŠ.
UŠI JSOU NA STRANĚSLYŠÍM NĚCO ZE STRANY.
ŽIVĚ SE POHYBUJÍCÍ UŠIJE TOHO NA MNE MOC, NEVÍM CO MÁM POSLOUCHAT DŘÍVE.
UŠI ZAŠPIČATĚNÉ DO ZADUCO SE TO VEPŘEDU DĚJE?
GESTO UŠIMA(MEZI KOŇMI)VÝZNAM
UŠÍ VISEJÍCI NA STRANĚDŘÍMU
UŠI ZAŠPIČATĚNÉ DO ZADUPODŘIZUJI SE TI !!

Online Hra - Western

6. července 2009 v 12:33 | KATKAMATYSKOVA |  Western
Nicki's Range
Nicki's Range

Je to v celku dobrá hra.. Jen by si trochu měli pohrát s grafikou..
Ovládá se myšlí a káče mezerníkem..
Cíl této hry je pochytat co nejvíce prasat a někdy se tam
oběvijou i králíci..

Western - Základ

6. července 2009 v 12:32 | KATKAMATYSKOVA |  Western

Western - Základ

Westernové ježdění vzniklo v 19. století v Severní Americe během dobytkářské éry. Stáda dobytka se musela zahánět do ohrad velkých farem, kde se jednotlivé kusy sčítaly, značily výžehem atd. To byl svět opravdových kovbojů, kteří tuto práci zajišťovaly se sedla koně za trvdých podmínek. Relativně malá skupina mužů, kteří se tímto způsobem živily, potřebovala k práci pohyblivé,obratné koně klidného charakteru a s chutí do práce. Mimo to se musely tity koně snadno ovládat pouze jednou rukou, aby jezdec měl druhou ruku volnou, a mohl lépe pracovat. Tito američtí chovatelé dobytka byli často nuceni překonat v sedle dlouhé vzdálenosti. Proto hledali a vyvinuli bezpečný a pohodlný způsob jízdy, aby koně a jezdci unavily co nejméně. Způsob jízdy práce a během různých her, které kowbojové pořádaly ve volných chvílích, tvoří základ westernového ježdění nic společného s pojmem "rodeo". Rodeo je zaměřeno výhradně na efekt a senzaci, kdyžto westernový styl je založen na klidu a jednoduchosti. Podstatou westernového stylu je uvolněný kůň. Díky přísné selekci, kterou v minulosti uplatnily kovbojové při výběreu svých koní,se ukázalo, že existují tři plemena koní, která splňují podmínky dobrého pracovního koně. Jsou to american quarter-horse,paint horse a appaloosa. Dnes představujeme westernové ježdění populární odvětí jezdeckého sportu a westernoví koně jsou u jezdců velmi oblíbení. Jezdci, kteří se chtějí zůčastnit soutěží, si mohou vybratz z následujících hlavních disciplín:halter, drezura, rychlost a oráce s koněm. V této rubrice se přiblížíme čtenáři vše, co se týká westernového ježdění.
Obrázek z google, omlouvám se ale je tedy okopírovaný:

Obrázky western

6. července 2009 v 12:31 | KATKAMATYSKOVA |  Western

English VS Western set

6. července 2009 v 12:31 | KATKAMATYSKOVA |  Western
Sety ze stejné kolekce, English už se prodává 3 roky, western 2. U obou jsou jezdkyně, koník (Palomino ne Paint) a jsou to zajímavé, docela levné sety. Který je lepšííííí?