Červenec 2010


Diplom:-**

29. července 2010 v 14:10 Moje diplomky ^_^
dostala sem diplom od svojí Affs:-**Lady Lucy moc děkuju
h

Příběh Koně Ferdy

25. července 2010 v 19:09 Zajímavosti
V jednom statku žily tři dívky, které měly stáj a tam tři krásné koně. Jeden byl bílý Jurášek , druhý hnědý Ferda a třetí, tedy poslední, byl černý a jmenoval se Pegas.
Dívky, které měli ty koně se jmenovaly: ta, co měla bílého koně se jmenovala Nikola, ta, co měla hnědého koně se jmenovala Míša a ta, co měla černého koně se jmenovala Eliška.

http://cerna-perla.websnadno.cz/friese.jpgpokračování příště

pršíí.... :-(((

25. července 2010 v 18:49 °My diary°
Ahojky konáci a konačky dneska celej den prší a prší:-(((což je škoda chtěla sem dělat tolik věcí ale nemůžu loool dneska smese se ségrou pěkně pohádali a poprali jak malé děcka:-) nojo už se nudíme ale eště že pojedu za sestřenkama aspon budu mít odní klid takže půjdu pokludit křečka a rybičky no a králičky ale eště tu něco přidám protože sem dlouho nic nepřidala:-) tak zatím

papapapapapa

vaše Ketty:-)) loWWíík

sem v 7.NEBI!!

22. července 2010 v 20:09 °My diary°
Ahojky lidi já sem prostě v sedmém nebi  v sobotu přijede můj budoucí kluk už se moc těším a chci se pokusit mu dát pusinku lidi já sem nejštastnější  člověk na světě!!!!!!!!

I'am Happy

18. července 2010 v 11:39 °My diary°
Ahojky lidičky já sem happy návštěvnost je 13100 good díky mocinky

Dovolená-noční můra!!!!!!

12. července 2010 v 16:49 °My diary°
Ahojky včera sme přijeli z Luhačovic byli sme tam na dovolené (týden) ale byla to celkem hrůůza večer jak sem chtěla si uvařit čaj tak tam byl brouk chtěla sem ležet v dece byl škvor:-) a pak na mě skočil pavouk a eště jak sme vždycky chodili do chatky tak tam byl debilní koberec na něm sem několikrát uklouzla smícha spadla takže sem celá odřená no HRŮŮZA prostě NOČNÍ MŮŮRA!!!! :):(5:):(5KONEČNĚ SEM DOMAdudududu

rozhodnutí...

8. července 2010 v 15:48 °My diary°
Ahojky rozhodla sem se že založím konský deníček(já mluvím) zde budu psát všechno nejenom o koních ale třeba co se mi i přihodilo DENÍK MŮJ konský deníček(já mluvím)byl založen dne 8.7.2010 v 15:45 a 45 sekund zatím papapapa vaše

KETTY

Třicátníci aneb Lusk a jeho „luskoviny“

8. července 2010 v 15:44 Zajímavosti
Když nám Míša Burdová poslala do redakce tento článek, trochu se obávala, zda sem patří, zda ho raději nedat někam do "Koníčka" či jiné publikace pro děti. Ale myslím, že tady se pro představení zdravého a spokojeného třicetiletého koně místo rozhodně najde...
Nerada píšu nekrology a protože Lusk se nachází ve třicátém roce svého života, chtěla bych tomuto výjimečnému koni vzdát hold ve správnou dobu. Dokud je ještě spokojený a žije si svůj poklidný život důchodce.Úplně nejdříve bych ale měla za Luska poděkovat paní Chýlové ze Zákup u Mimoně, která těžce zraněnému hříběti dala šanci, i když na stole ležel konečný ortel od veterináře. Tenkrát netušila, kolika lidem tenhle sympatický koník přinese radost. Zničený kloub se skutečně zhojil, zůstala po něm jen široká jizva a ve čtyřech letech se Lusk ocitl v Jezdeckém klubu Stará Boleslav. Štábní kultuře pod sedlem ho znamenitě vyučil Jaroslav Voctář a pak Luska předal začínajícím jezdcům ve skákání, skupinám začátečníků z brandýské SZTŠ i prominentům, kteří se na něm svezli na honu. Své ZZVJ na něm absolvoval i "český Rodrigo" Ludvík Jandourek mladší a jeho sestra Anna. Na něm prožili první vyjížďky, první skoky, první parkury - stejně jako řada dalších včetně našich synů. V deseti letech se stal profesionálním školním koněm a zahájil také svoje nejdůležitější životní poslání - koňského terapeuta. Na poli hiporehabilitace působil neuvěřitelných sedmnáct let. Vždy spolehlivě, ochotně a trpělivě.

Ale aby to nepůsobilo moc pateticky - Lusk je výjimečně inteligentní kůň, který má rád lidi a taky hlavně sebe. Po dvaceti letech vím zcela jistě, že nikdy neudělá ani o milimetr navíc, než uzná za vhodné. Máme prostě štěstí, že je ochotný dávat hodně. Za své služby má rád patřičné ocenění. Lusk je totiž poctivý žoldák, u kterého láska k lidem (a k práci) vede především žaludkem. Za kousek mrkve v kapse by možná vylezl i na strom (to jsme nezkoušeli). Další neřesti? Když je slabé místo v ohradě, on je první, který ho najde - a využije. V boxe je bordelář (jinak se to nedá říct). Ve dvaadvaceti letech usoudil, že stát delší dobu na třech při úpravě kopyt se pro starší ročníky nehodí. Ani sofistikované postupy výchovy nic nezměnily. Sedace - takové jednání by si nezasloužil. Ze zoufalství jsme mu při úpravě kopyt nabídli oves a vzal nás na milost. Dosud je jediným z našich koní, který při návštěvě kováře dychtivě čeká, až přijde na řadu. Zvedne nohu při prvním zrníčku ovsa či granulky. Při běžné údržbě kopyt zvedne nohu i děcku (zatím). Říká někdo, že je rozmazlený? Je. Zkuste ho plácnout. Ani se nehne a podívá se na vás takovým způsobem, že se budete stydět a dlouze se omlouvat.
Milý Lusku,
už je to pár let, co jsem seděla na Tvém hřbetě, ale není to tak dlouho, abych zapomněla. Nezapomenu, jaké to bylo, když jsem se na Tobě učila, na všechny ty krchlebské vyjížďky. Vzpomínám, jak jsi nechtěl nacválat na správnou nohu bez kvalitní pobídky, jak jsi trpělivě snášel moje počáteční neúspěchy. Dodnes cítím to chvění při prvním cvalu, který jsem zažila s Tebou. Za všechno koňské "poprvé" vděčím Tobě.
Vím, že jsem Ti později nevěnovala tolik pozornosti jako svým nejoblíbenějším (Karině, Doltérovi, Nerovi), ale Ty jsi byl ten, díku komu mohu dnes sednout na jiné. Bez tebe bych třeba dneska vůbec nejezdila. Nikdy jsi mi nic neznechutil. Jsem ti vděčná, že jsem jednou z těch, kdo měl tu možnost sednout na tvůj hřbet!
S úctou a s přáním spokojeného koňského důchodu Kateřina Matyskoválusk

Lusk

Ježdění po porodu

8. července 2010 v 7:50 Porod
Možná nebude na škodu, když začnu vlastním příběhem jako doklad, že někdy ti doktoři fakt mají pravdu. Protože jsem člověk nepoučitelný a do koní a ježdění opravdu hodně zblázněný, hrabala jsem se do sedla poměrně záhy po porodu. Asi jsem ho měla příliš snadný.
Zhruba po třech týdnech jsem na valachovi zkoušela, co "to" udělá. Neudělalo to nic, takže za pár dnů jsem se už hrnula na kobylku, na kterou jsem se už moc těšila... no a hurá na jízdárnu, protože špacírů jsem si v těhotenství užila dost a dost.
Poslední dny před koncem šestinedělí jsem vyrazila na drezurní soustředění, aby mě trenér posadil "do latě", protože jsem se tam (překvapivě po porodu) nedokázala moc usadit. Problémy přišly poté. Vlastně si už nevybavuji přesnou dobu, bylo to pozvolné. Pobolívání v oblasti SI kloubů, třísel a pánevní spony. Vždy na začátku ježdění, ale dalo se to projezdit. Když mě ale začaly bolesti budit v noci a nebylo možné se kvůli tomu vyspat (což bylo obzvlášť milé v kombinaci s miminkem), a namísto, aby se to časem a tréningem lepšilo, se to naopak zhoršovalo, došlo mi, že to je asi problém a přiznala jsem se svým "dvorním" lékařům. Že následovalo pěkné umytí hlavy je asi jasné, horší ale bylo, že prý se s tím pořádně nic Ilustrační fotodělat nedá, jen musím okamžitě přestat jezdit, být pokud možno v klidu a počkat, až se to snad zklidní. Pak můžu začít s pomalou rehabilitací, ale na koně pro nejbližší měsíce zapomenout. Pro útěchu mi bylo sděleno, že jsem mohla dopadnout i hůř. A ještě můžu, pokud neposlechnu. Prima vyhlídky...
Přiznám se, ježdění jsem úplně nevzdala, omezila jsem ho však na jednu kobylku a hodinu nejvýše 4x týdně. Jinak jsem absolutní klid poctivě dodržovala. Ještě půl roku po porodu jsem v noci, když mě probudilo dítko, nemohla usnout bolestí. Moc mi pomohla rehabilitace a cviky na uvolnění pánve, kyčlí a SI kloubů, které cvičím dodnes. Mé bolesti pocházely z přetížených a zablokovaných SI kloubů, rozestouplé pánevní spony a natažených vazů. Tomu všemu jsem se mohla vyhnout, kdybych začala pomaleji.
Jak se pánev připravuje na porod?
Přestože je ženská pánev širší než mužská, není většinou tak široká, aby relativně velká hlavička novorozence mohla projít bez přípravy. Představte si zjednodušeně pánevní prstenec jako kostěný ovál, který vzadu drží pohromadě vazy SI (sacroilliakálních neboli křížokyčelních) kloubů a vpředu chrupavčitá spona pánevní (symfýza). Není vcelku, protože jinak bychom neporodily. Před porodem se spona rozestupuje, vazy povolují a SI klouby se rozvolňují. Součástí těchto nutných změn je bohužel i menší pevnost pánevního prstence a větší riziko poškození.
Po porodu se vše vrací do (téměř) původního stavu. Rozestouplá spona pánevní se stahuje, vazy se zpevňují. Trvá to ale několik týdnů a riziko poškození je zpočátku vcelku vysoké. Proto lékaři doporučují se brzy po porodu vyhnout všem aktivitám, které by tenhle proces mohly ohrozit. Jízda na koni kombinuje otřesy, velké namáhání pánevních vazů při vybalancovávání a odpružení koňského pohybu, nefyziologický pohyb pánve do stran, riziko prudkého trhnutí a celkově v tuto dobu nevhodnou pozici, v níž se pánev nachází - sezení obkročmo. MUDr. Jan Ludvík, ortoped a jinak sportovně založený člověk, ježdění na koni, ale ani na kole po porodu silně nedoporučuje: "Ježdění v šestinedělí vidím jako velmi rizikovou věc. Viděl jsem ošklivou diastázu spony i po jednorázové projížďce na kole. Bez operace se to neobešlo."
Co hrozí?

Věk koně

5. července 2010 v 17:52 Koníci
Průměrný věk je nejvýše 20 let. Nejvyšší výkonnosti dosahuje kůň mezi 7 - 12 rokem.

Trojí dospělost

v 9 - 12 měsících - pohlavní dospělost
v 3 - 4 letech - chovná dospělost
v 5 - 7 letech - tělesná dospělost

Životní cyklus koně

prvních 12 měsíců - malé nohy, pevná potrava v 6 týdnech, ve 2 měsících ztráta husté srsti, odstav ve 4 a půl až 6 měsíců, pohlavní dospělost (v 9 - 12 měsících)

střední věk - v 5 - 10 letech tělo plně vyvinuto, kůň na vrcholu svých sil

pokročilý věk - zuby se obrušují, žvýkání potravy je obtížnější

odhadnutí stáří koně podle stupně tělesného vývinu a celkového vzhledu

hříbata
- vysokonohá, jsou vyšší než delší, mají klínovitou hlavu s vyklenutým čelem, čelisti průměrně krátké, pysky tuhé, k dásním těsně přivřené
- mají nedostatečně vyvinutý kohoutek a na krku krátkou hřívu, v níž je dosud mnoho vlnitých podsadových chlupů

starší koně
- hranaté tvary
- srst začíná bělet nejprve na hlavě, první bílé chlupy se objevují na očních obloucích a teprve potom narůstají jinde po těle -koně prokvétají
- grošovaní bělouši ztrácejí grošování a stávají se čistě bílými
- hlava ukazuje nejvýrazněji obraz stárnutí: kostní hrany a výčněly se ostřeji rýsují navenek
- hřbet koně se pronáší, plece se posunují víc dopředu a kolem řiti se úbytkem tukového vaziva tvoří hluboké jámy u hodně starých koní.

Schvácení kopyt

5. července 2010 v 17:50 | ketty |  Koníci
Schvácení kopyt, neboli laminitida, akutní laminární degenerace, je nemoc, kterou lze poměrně snadno předvídat podle okolností nebo podle tělesných dispozic koně. Při dodržování správné životosprávy se riziko výskytu výrazně snižuje.

Definice

Schvácení kopyt je zánět kopytní škáry. Kopytní škára je bohatě prokrvená struktura, která přidržuje stěnu kopyta u kopytní kosti. Důsledkem jejího onemocnění může kopytní kost rotovat a klesnout.  Postižené bývají nejčastěji přední končetiny, ale to neznamená, že se u zadních neobjevuje. Existují i případy, kdy se nemoc projevila pouze u jedné končetiny.

Příznaky

Hlavním příznakem schvácení kopyt je náhlé kulhání, které se bez včasné pomoci zhoršuje. Kůň odmítá pohyb, nebo chodí ztuhle až křečovitě. Typickým znakem schvácení kopyt je postoj, při kterém kůň přenáší váhu na zadní nohy a přední má natažené před sebe, aby ulevil bolesti v kopytech. Kopyta jsou na dotek horká. Prstní tepna viditelně pulsuje.

Nejnovější články

New dess!!!

Před 58 minutami | Lady Lucy |  About me and blog...
Tak a máme tady nový desing který udělala Ga.b(její blog který má společně s moji sestrou Radusch najdete Tady)Já mám jedinou otázku,líbí se vám??