Červenec 2012

Košíky

23. července 2012 v 22:03 | ketty
Motání ruliček

Ruličky vytvoříte z tenkého papíru. Nejvíce se na ně hodí papír ze Zlatých stránek, novin, letáků a různé slabé papíry. Čím papír o menší gramáži (čím tenčí), tím budete mít ruličky jemnější. Tyto papíry se hodí spíše na menší výrobky. Z papírů o vyšší gramáži jsou ruličky tužší a jsou lepší na větší výrobky nebo na osnovní ruličky. Plete se z neplněných a nelakovaných papírů (např. z barevných lakovaných letáků se špatně plete a nedrží na nich barva). Doporučuji plést jeden výrobek vždy z jednoho typu papíru.
Nastříhejte si stránku na proužky asi 7 cm široké. Noviny můžete stříhat naležato ? docílíte tak delších pruhů a tím i delších ruliček. Dále potřebujete špejli, okolo které budete plést ruličku, a lepidlo. Nejprve si roh pruhu papíru přetřete lepidlem. Někomu může vyhovovat potřít lepidlem papír až po tom, co namotá ruličku. Špejli položíte přes protější okraj pruhu novin, než jste lepili, asi na 45°. Podle úhlu budete mít různou délku a tuhost ruličky. Přeložíte roh papíru přes špejli, prstem přisunete papír ke špejli a špejli začnete koulet po papíře.

Až namotáte celý pruh papíru. Lepidlo Vám ruličku udrží pohromadě. Rulička se Vám bude mírně rozšiřovat, to je správně. Špejli vytáhněte a použijte na motání nové ruličky.

Pro rychlejší motání a menší spotřebu lepidla můžete vyzkoušet polepování více pruhů papíru najednou. Dáte na sebe 10-15 pruhů, které posunete vždy o malý kousek (asi 0,5 cm). Takto poskládané papíry přetřete lepidlem v tubičce, nebo i Herkulem. Nesmíte jich však natírat moc, nebo Vám lepidlo mezitím zaschne. Delšího pruhu docílíte i tak, že slepíte dva pruhy kratší stranou k sobě.